YKS SINAVINDA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Eğitim Uzmanından Öğrencilere Önemli Tavsiyeler

YKS SINAVINDA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER
Yayınlama: 04.06.2024
14
A+
A-

Özel Batman C1 Kurs Müdürü ve Eğitim Uzmanı Eyyup Konak, 08-09 Haziran’da yapılacak olan YKS-2024 sınavına sayılı günler kala, öğrencilere önemli uyarılarda bulundu.

SORU KİTAPÇIĞI VE KODLAMALAR:

Öncelikle size verilen soru kitapçığını baştan sona kontrol ediniz ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna mutlaka bildiriniz Soru kitapçığının ön kapağındaki ad, soyadı bölümünü mutlaka doldurunuz Soru kitapçığının üzerindeki numarayı cevap kâğıdınıza mutlaka kodlayınız.

SINAVIN İLK 15 DAKİKASI ÖNEMLİDİR.

Genellikle adaylar bu dakikalarda hata ve panik yaparlar. Bu süreyi ısınma süresi olarak düşünün ve rahatlayın. Kaygınızı, aşırı düzeyde olmadığı sürece size enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak kabul edin. Orta düzey kaygı sorulara odaklanmanız için gereklidir.

PANİK YAPMAYIN

Çoğunuz yıl içinde birçok deneme sınavına girdiniz, önceki yıllarda çıkan soruları incelediniz ve çözdünüz. Cumartesi ve pazar günü gireceğiniz sınavlar, bundan farklı olmayacak. Bu Sınav bir sıralama sınavıdır. Size zor gelen soruların birçok öğrenciye de zor geleceğini aklınızdan çıkarmayınız. Sınavın sonucunu değil, sınav esnasında sınav süresini en iyi şekilde değerlendirerek, yapabileceğinizin en iyisini nasıl yapabileceğinizin düşününüz. Bu durum dikkatinizi duygularınıza değil soruların çözümüne yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

DERİN NEFES ALIN

Sınava başladığınız anda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu, geçici bir durumdur. Sınava giren her aday bu durumla karşılaşabilir. Dert etmeyin, geçer. Birkaç soruyu yanıtladıktan sonra bu duygu kendiliğinden yok olur. Değişimi hissetmezsiniz bile. Sınav süresince moralinizin bozulduğunda, konsantrasyonunuz dağıldığında ve yorgunluk hissettiğinizde nefes egzersizi yapabilirsiniz. Bunun için 10-15 saniye arkanıza rahatça yaslanarak burnunuzdan derince nefes alın ve aldığınız nefesi bir miktar içiniz de tutarak ağzınızdan yavaşça verin.

ZAMANLAMAYI DOĞRU YAPIN

TYT ve AYT’lerde hangi testten başlayacağınıza, hangi teste ne kadar zaman ayıracağınıza önceden karar vermek ve sınav anında bu kararı uygulamak önemlidir. Girdiğiniz deneme sınavlarında buna mutlaka karar verin, zamanı gelişi güzel kullanmayın. Böylelikle zamanı kontrol altına almış olursunuz. Hız ve tutarlılık arasında denge kurmanız büyük önem taşıyor. Soruları çok hızlı yanıtlayıp bunun neticesinde bol hata yapmak doğru olmadığı gibi, aşırı titiz davranıp her soru üzerinde gereğinden fazla zaman harcamanız da doğru değildir. Soru köklerini iyi okuyun. Bu tür soru köklerinin altını çizerek soruyu doğru anlamaya çalışın.

Uzun paragraflı sorulardan korkmayın ve ön yargıyla yaklaşmayın. Asıl uzun paragraflı soruları çözmenin daha kolay olduğunu unutmayın. Çünkü o tür soruların cevapları metnin içinde saklıdır. Paragraf tipli sorularda (Türkçe ve Sosyal Bilimler) paragraftan önce soru kökünü okuyun. Böylelikle zıhın, sorulan soruya göre paragrafı okuma eğiliminde olur. Yeteneğinize ne kadar güvenirseniz güvenin, işlem gerektiren sayısal testlerdeki soruları sınav sırasında mutlaka kâğıt üzerinde çözün. Sorunun çözümünü kitapçığa yapmanız işlem hatalarınızı en aza indirecektir.

KODLAMA

Her soru çözümünden sonra kodlamayı yapınız ve kesinlikle sonraya bırakmayınız. Bu taktık kaydırma yapmanızı engeller. İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle aynı olduğundan emin olun. Örneğin Türkçe sorularının yanıtlarının cevap kâğıdında matematik bölümüne kodlanmaması gibi…

ZOR SORUYLA UĞRAŞMAYIN

Size önemli bir ipucu: TYT ve AYT’de sorular 5 farklı kategoride hazırlanıyor. Soruların yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’sı kolay, yüzde 40’1 normal, yüzde 20’sı zor ve yüzde 10’u da çok zor düzeydedir. Sınavdan niye korkuyorsunuz? Soruların yüzde 70’ı rahatlıkla çözülebilecek türden. Zor sorularla uğraşıp vakit kaybetmek yerine, o süre zarfında 3 kolay soruyu çözmüş olursun. Hızlı ama isabetli olmak, başarının en önemli unsurudur. Yanıtlamanız daha akıllıca olur. Ne kadar çok doğru soru yaparsanız, o kadar iyi olur. Unutmayın, aynı testteki soruların zorluk-kolaylık derecesi puanlamalarda etkili değil, hepsinin kazandırdığı puan aynıdır. Böyle bir durumda sınav anında aşırı zorlandığınız soruya gereğinden fazla zaman ayırmanın bir anlamı yok. Sınavlarda zaman sınırlaması olmasaydı birçok kişi başarılı olurdu. Dolayısıyla sınav anında çözemediğiniz sorularla inatlaşmaya gerek yok. Çözemediğiniz soruyu işaretleyerek pas geçebilirsiniz.

TURLAMA TEKNİĞİNİ KULLANIN

Bir testteki kolay, çok kolay ve normal soruları birinci turda çözerek; diğerlerini (zor ve çok zor soruları) ikinci tura bırakmaya turlama tekniği denir. Sınavlarda bu tekniği kullanmak başarınızı önemli derecede artıracaktır. İlk planda çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller yaparak atlayınız. Mesela;

1.İlk hamlede çözemedim, ama konuyu biliyorum(!)

  1. Zaman alıcı soru, ama herhalde çözerim (?)
  2. Zor soru, çözemeyebilirim (x)

Bunu yaptığınız takdirde sınavın sonlarına doğru, artan vakitte öncelikli soruları, sonraki soruları, daha sonra da X’li soruları çözmeye çalışınız

Böylelikle hem moralinizi yükseltmiş olursunuz hem de zamandan kazanırsınız. Zor ve çok zor soruları yanıtlamak için daha fazla zamanınız kalır.

ACELECİ DAVRANMAYIN

Doğru yanıtı bulduğunuzu zannederek diğer seçeneklere bakmamanız sızın zararınıza olur. Mutlaka sorunun bütün seçeneklerini okuyun. Bu, zaman kaybı değildir. Yanıtınız doğru olsa bile mutlaka diğer seçenekleri de okuyun.

ATMAYIN

Cevabından yüzde yüz emin olmadığınız soruları boş bırakın. Genelde boş bırakılan sorular adaylar rahatsız eder, seçenekleri eleyerek sonuca gitmeye çalışırlar.

TESTLER ARASINDA KÜÇÜK MOLALAR VEREBİLİRSİNİZ

YKS sırasında gereğinden fazla dikkatiniz dağılıyorsa, o anda sizi rahatlatabilecek ve dikkatinizi toplayabilecek herhangi bir nesneye konsantre olmaya çalışabilirsiniz. Testler arasında birer dakikalık molalar verebilirsiniz. Vereceğiniz molaları zaman kaybı olarak görmeyin. Kısa süreli molalar dikkatinizi toplamak için yararlı olabilir. Yorulduğunuz zaman bedensel egzersiz yapın (Ses çıkarmadan, kollar, ayaklar ve başınızı hareket ettirebilirsiniz).

SÜREYİ SON DAKİKAYA KADAR DEĞERLENDİRİN

Bazen adayların sınav bittikten sonra kitapçıkları son kez kontrol ederken, iki seçenek arasında kaldığı sorularda ilk verdiği cevabı değiştirdiği görülüyor. Böyle durumlarda okumalar hariç) yoksa kesinlikle cevap şıkkını değiştirmeyin. Sınavda akla gelen ilk seçeneğin doğruluk oranı yüzde 80 civarındadır. Sınavınız erken bitse bile bütün cevapları kontrol etmeden, boş bıraktığınız sorulara tekrar bakmadan salondan çıkmayın. Sınav süresini son dakikaya kadar değerlendirin. TYT sınavından sonra, sınav hakkında konuşmayınız. Soru tartışmayınız. Bir süre yalnız kalarak dinleniniz. Daha sonra AYT sınavına odaklanınız. Kendinize güvenin. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak için çalışın.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.