Türkiye’nin en iyi balı Sason’da üretilecek

 “Örnek İlçe, Örnek Ürün” projesi kapsamında ilçede üretilen doğal bal, tüm Türkiye’de adından söz ettirmeye başladı.

Türkiye’nin en iyi balı Sason’da üretilecek
Yayınlama: 20.06.2024
12
A+
A-

Batman Valisi Ekrem Canalp’in destekleri ve Kaymakam Murat Mete’nin koordinesinde yürütülen proje,1454 mg/kg prolin ve 50,1 diaztaz değeri ile Türkiye’nin sayılı organik balları arasında yerini alan Sason balı, yüksek kalite standartlarını karşılamaktadır.

ADINDAN SÖZ ETTİRECEK

2.5 yıldır devam edilen projeyle 2023 yılında 12 yetiştirici ve 136 kovan ile 122 kilogram organik bal üreterek bal üretiminde önemli bir noktaya gelindiği kaydedildi.  2024 yılı hedefi ise 204 kovanla 500-800 kg arası yüksek kalitede organik bal üretimi amaçlanmaktadır.  Aynı zamanda bu yıl ki çalışmada geleneksel kara kovanlar ve fenni kovanların yanında izolasyon malzemesi olarak alüminyum folyo, keçe ve yün gibi farklı maddeler kullanılarak tasarlanan orjinal kovanların da üretime etkisi gözlemlenmekte ve test edilmektedir.

COĞRAFİ İŞARET İÇİN BAŞVURU YAPILACAK

Bu amaçla Kaymakam Murat Mete ve proje ekibi Cobet yaylasındaki zengin floradan yararlanan arı ve kovanları yerinde inceledi. Proje ile ilgili Tarım Müdürü Hasip Okay ve proje sorumlusu Muttalip Çelik’ten genel durumu hakkında bilgi alan Kaymakam Mete, flora yapısı ve Sason balının tescili konusunda Sason Meslek Yüksek Okulu Müdürü İbrahim Selçuk Kuru ile görüşerek gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. En kısa sürede Sason Balı’nın coğrafi işaretli tescillenmiş bir ürün olarak Sason ekonomisine katkı sağlaması planlandığını söyleyen Kaymakam Mete, yüksek kalite bal üretimi amaçlandığını söyledi. Sınırlı sayıda kovanla ve sınırlı miktarda gözetim altında üretilen Sason Balına rağbet her geçen gün artmakla beraber süreç hassasiyetle takip edilmektedir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.