TKP’den haftalık dosya serisi: Laikliğe karşı işlenen suçlar dosya No:24 yayınladı

TKP’den haftalık dosya serisi: Laikliğe karşı işlenen suçlar dosya No:24 yayınladı
Yayınlama: 11.06.2024
10
A+
A-

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) bir çalışması olan Tarikatların Ensesindeyiz her hafta laikliğe karşı işlenen suçlara yer verdiği dosyayı ve yürütülen mücadeleleri yayınlıyor.

Bu karanlığa boyun eğmeyeceğiz, laikliğe karşı işlenen suçları açıklayacak ve her birinin takipçisi olacağız vurgusu yapılan paylaşımda “Yaşamımızın her alanını piyasacı ve gerici hamleleriyle kuşatanlar, dur durak bilmeden suç işlemeye devam ediyorlar. Sadece geçtiğimiz hafta içinde laikliğe karşı işledikleri suçların listesi, nasıl bir karanlıkla karşı karşıya olduğumuzu kanıtı.” denildi.

Geçtiğimiz hafta işlenen suçlar şöyle sıralandı:

1. Ankara Mamak’ta ilçe milli eğitim müdürlüğü okullara gönderdiği yazıyla, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesinde “moral ve motivasyon” sağlayacağı iddiasıyla öğrenci ve velileri Merkez Camii’nde sabah namazına çağırmıştı. Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi (THTM) Ankara Temsilcileri bunun “yerel idari otorite eliyle şeriat uygulaması örneği” olduğunu belirterek tepki gösterdi.

2. İstanbul Maltepe’deki bir ilkokulda, Nakşibendi Cemaati’nin Nur koluna bağlı Hayrat Vakfı’nın 24 Haziran-4 Ağustos tarihleri arasında yaz kampı yapacağı öğrenildi. Yaz okulu kapsamında öğrencilere siyeri nebi, Osmanlı Türkçesi ve iman dersleri verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyeti başkanı olduğu TÜGVA’nın da İstanbul’daki yaz kampı uygulaması için velilere izin belgesi gönderdiği öğrenildi.

3. Mezuniyet balolarını “manevi ve ahlaki” değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle kısıtlayan Milli Eğitim Bakanlığı, “ÇEDES yıl sonu etkinliği” adı altında din görevlilerine emanet ettiği çocukları camiye gönderdi. Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) en az 30 il ve ilçede öğrencilerin “yıl sonu etkinliği” için camilere gönderildiğini tespit etti.

4. Meclis’te yaptığı konuşmada tarikat ve cemaatleri eleştiren eski CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’ya 43 bin 367 lira manevi tazminat cezası verildi.

5. İstanbul Ümraniye’de bulunan Süleymancılara ait Özel Osmangazi Arifiye Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda 11 yaşında bir çocuk yurtta bir imam tarafından cinsel istismara uğramıştı. Davanın karar duruşması bugün görüldü. Sanık nitelikli cinsel istismar sebebiyle 28 yıl hapis cezası aldı.

6. Yeni müfredatın tanıtımında İstanbul’da konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, müfredata yönelik tepkileri hedef aldı ve eğitimdeki dini dayatmaları savundu. Erdoğan, öğrencilerin aileleri ile birlikte camiye davet edilmesini savunarak “Bir sınav öncesinde velileriyle birlikte camiye davet edilmesi, bakıyorsunuz birilerini son derece rahatsız ediyor…” dedi.

7. Menzil Cemaati’nin enkaz üzerinde depremzedelere tövbe seansı düzenlediği ortaya çıktı. Kendini Menzil şeyhinin vekili olarak tanıtan cemaat üyesinin depremzedelere, “Gavs (Menzil şeyhi) hazretlerini kendime şeyh kabul ettim” sözlerini tekrarlattığı görüntülere ulaşıldı.

8. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavlarda, son yıllarda din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının belirleyici bir etkiye sahip olurken yabancı dil ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri ikinci plana atıldı. Eğitimciler,
basit öğrenme eylemlerini içeren derslerin karmaşık öğrenme eylemlerini içeren derslerden daha belirleyici olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek uygulamaya tepki gösterdi.

9. Van’da Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerini 2016-2019 ile 2019-2024 yıllarında yöneten kayyımların yandaşlara aktardığı paralar ve usulsüz harcamalar ortaya çıkmaya devam ediyor. TÜGVA’ya 380 bin lira. Hayrat İnsan Yardım Derneği’ne*690 bin lira, İl Müftülüğüne 99 milyon lira aktarıldığı öğrenildi.

10. Devletin çeşitli kademelerine yerleşen Menzil Cemaati’nin Adıyaman’daki Menzil köyünün bir benzerini Bitlis’te de inşa ettiği öğrenildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.