Talasemi, önlenebilir bir kan hastalığıdır

Medicalpoint Batman Hastanesi Hematoloji doktoru Uzm. Dr. Hande Oğul, Dünya Talasemi günü nedeniyle bilgiler verdi.

Talasemi, önlenebilir bir kan hastalığıdır
Advert
Yayınlama: 07.05.2024
11
A+
A-

Oğul “Akdeniz anemisi bir diğer adıyla Talasemi hem ülkemizde, hem de dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 1993 yılından bu yana dünya genelinde 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü olarak anılmaktadır. Talasemi anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Genetik bir defekt sonucu alyuvarların yapımında yetersizlik veya bozukluk oluşursa talasemi ortaya çıkar. Beta talasemide hemoglobin yapısındaki bozukluk sonucu kırmızı kan hücreleri hızla yıkılır ve bunun sonucunda anemi, yani kansızlık ortaya çıkar.

4.500 TALASEMİ HASTASI VAR

Talasemi, Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Taşıyıcıların saptanması, genetik danışma ve doğum öncesi tanı konabilmesiyle engellenebilir bir hastalık olmasına rağmen, dünyada her yıl en az 365.000  talasemi hastası doğmakta ve tedavi görmektedir. Türkiye’de yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı ve 4.500 kadar talasemi hastası vardır.

AKRABA EVLİLİĞİNDE RİSK YÜKSEKTİR

Bir toplumda taşıyıcılık oranı ne kadar yüksekse rastlantısal olarak iki taşıyıcının evlenme ve hasta çocuk sahibi olma olasılığı o kadar yüksektir. İki taşıyıcının evlenmesi sonucunda her bir çocuk için %25 oranında hastalıklı doğma, %50 taşıyıcı olma ve %25 normal doğma ihtimali vardır. Özellikle akraba evliliklerinde hastalıklı çocuk doğma riski yüksektir, bu kişilerin evlilik öncesi gereken tetkikleri yaptırmaları çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.