Mısır üreticisi fiyat artışı istedi

Mısır üreticisi fiyat artışı istedi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.08.2023
29
A+
A-

Toprak Mahsulleri Ofisinin 2023 mısır alım fiyatını 6 lira olarak açıklamasından sonra Batman’da mısır ekimi yapan çiftçide hayal kırıklığına uğradı.Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısır alım fiyatını geçen yıl kilogram başına 5 lira 70 kuruş açıklanmıştı.

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA

Bu yıl kilogram başına sadece 30 kuruş artışla 6 lira olarak belirlendi.Batman’da dekarda bin 300 ile bin 600 kilo arasında verim beklenirken, Toplamda ise 90 ile 100 bin ton arasında mısır rekoltesi bekleniyor.10 TL altında Çiftçiyi kurtarmasının mümkün olmadığını belirten Çiftçiler Hükümetten Mısır için fiyat artışı istedi.

Hükümet çay için bir yılda yüzde 50’nin üstünde artış yaparken, Mısır zamlardan nasibini almadı. Çok düşük bir zamla TMO alıma başladı

FİYAT REVİZE EİLDİSİN

Üreticiler, 2023 mısır alım fiyatında geçen yıla göre yapılan 30 kuruş artışın hayal kırıklığı olduğunu belirterek, ”8 lira fiyat beklerken 6 lira açıklandı. Gübre, ilaç, mazot ve işçi ücretinde yüzde 100’ün üzerinde artış oldu. Mısır üreticisi zor durumda. Bu şekilde olursa seneye ekim yapmayız. Maliyetler bizi kurtarmıyor. Fiyatın revize edilmesini talep ediyoruz. ” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.