Mısır üreticilerinden TMO önünde eylem

Mısır üreticilerinden TMO önünde eylem
Yayınlama: 25.08.2023
64
A+
A-

Tonu 6 bin liradan açıklanan ‘mısır taban fiyatına’ Batman’da mısır üreticileri tepki gösterdi. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) önünde bir araya gelen mısır üreticileri, eylem gerçekleştirdi.

Üreticiler, maliyetlerin artmasına rağmen fiyatın düşük kalmasının kendilerini zor durumda bıraktığını belirtti. Mazot, işçi ve gübre gibi giderlerin artmasıyla çiftçilerin kar marjının azaldığı ifade edildi. Batman’daki mısır üreticileri, mısır taban fiyatının ton başına 6 bin lira olarak açıklanmasına tepki gösterdi.  

MISIR ALIM FİYATI ÇOK YETERSİZ 

Çiftçiler adına konuşan mısır üreticisi Ramazan Suna, mısır üretimi için kullandıkları her ürün için yüksek derecede zamlar yapılırken mısır alım fiyatında çok düşük bir alım fiyatının belirlenmesinin kendilerini zor durumda bıraktığına dikkat çekti. 

MISIR ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA 

Suna, “Arkadaşlar gayemiz burada bir provokasyon değil. Biz devletimizi, milletimizi, toprağımızı, bayrağımızı çok seven bir milletiz. Bizim toplanma nedenimiz Toprak Mahsulleri Ofisi yani TMO’nun 2023 yılı için mısır alım fiyatını ton başına 6 bin lira olarak belirlemesidir. Verilen 6 bin lira bizim maliyetimizin çok altında. Bizim beklentimiz maliyetin üzerinde 8 bin 500 liranın üzeridir. Bizim çiftçilerin ana kalem olarak dört maddesi var: Mazot, gübre, tohum ve ilaç. Gübrede yüzde 100, tohumda yüzde 100, ilaçta yüzde 125 artış yapıldı. Mısıra verilen zam oranı yüzdelik olarak yüzde 5. Aslında bize verilen fiyat kilogram başına 6 lira da değil. Çünkü bütün çiftçilerin ÇKS belgesi yok. Yani bütün arazilerin ÇKS belgesi yok. Yüzde 50 ÇKS belgesi var. Örneğin bizim muhtar bin dönüm ekiyorsa bunun sadece 300 dönümünün ÇKS belgesi var. Ancak bu ürünleri ofise götürebilir. Biz, özel sektörün kucağına düştük demektir. Malı Gaziantep, Adana veya başka yere göndereceğiz demektir.” Dedi. 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.