‘Kötüye giden doğal yaşam, hayvanların neslinin tükenmesine sebep oluyor’

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Batman Temsilcisi Hazal Karaaslan, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’ne ilişkin açıklama yaptı.

‘Kötüye giden doğal yaşam, hayvanların neslinin tükenmesine sebep oluyor’
Advert
Yayınlama: 03.03.2024
24
A+
A-

Karaaslan açıklamasında “3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü, doğanın bize sunduğu eşsiz değerleri koruma çağrısıdır. Dünya üzerinde birçok canlı türü bulunur. Bu canlı türlerinin içerisinde en önemlilerden biri de hayvanlardır. Sadece ülkemizde değil dünyada da günden güne kötüye giden doğal yaşam, bazı hayvanların neslinin tükenmesine sebep oluyor. Bu canlıların yeryüzünden yok olması, birçok diğer türün de yok olmasını hızlandırarak aynı zamanda bizleri de tehlikeye atıyor.”

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ADINMLAR ATILMALI’

Karaaslan açıklamanın devamında “Doğanın dengesi, yaban hayatının korunmasına bağlıdır. Ancak yaban hayat avcılık, çevre kirliliği, ormanların yakılması, plansız şehirleşme, kimyasal atıklar, iklim değişliklikleri gibi sebeplerle tehlike altındadır ve doğal yaşamın korunması, sürdürülebilir bir gelecek için atılacak en önemli adımlardan biridir. Doğa bir bütündür ve belli bir sistem içerisinde birlikte çalışır. Bir tür bile ortadan kaybolduğunda hassas dengelenmiş sistem bozulmaya başlar. Hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için insana ihtiyaç duymazlar ama insanın yaşamını sürdürebilmesi için en küçük hücreliden yırtıcılara kadar bütün canlılara ihtiyacı vardır.”

‘ONLARIN YAŞAMA HAKKINA SAYGI DUYALIM’

“Doğanın dengesi, yaban hayatın korunmasına bağlıdır ve insanlık olarak bizim en büyük görevlerimizden biri onların yaşama hakkına saygı duymaktır“ ifadeleri kullanan Karaaslan “Hayvanların yaşamları için en büyük tehdit, maalesef ki insanoğlu ve onun tahribatı. Ancak bu noktada insanların gözden kaçırdığı bir şey var: Hayvanları ve çevreyi korumak bir seçim değil, bizim hayatta kalmamız için bir zorunluluktur. Onlar için Bugün ve her gün; Doğal yaşam alanlarına ve yaşama haklarına sahip çıkalım. Her bir hayvan türü, dünya’nın çeşitliliğini zenginleştirir. Onları koruyalım! Doğa ve yaban hayat, bizim en büyük hazinemizdir. Onlar için birlikte çalışalım. Yaban hayatını koruyarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakalım.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.