Kartal, manastırı fotoğrafladı…

Batman İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünde şef olarak çalışan ve hobi olarak başladığı fotoğraf sanatını dünyaya tanıtan ve uluslararası alanda sanatçı, usta ve mükemmel fotoğrafçı unvanına sahip Orhan Kartal bu kez Batman turizmine önemli katkı sağlayacak olan Mor Kuryakos Manastırını fotoğrafladı…

Kartal, manastırı fotoğrafladı…
Yayınlama: 20.05.2024
4
A+
A-

İlimiz Beşiri İlçesine bağlı Ayrancı Köyünde bulunan Mor Kuryakos manastırı tescilli yapılarımızdandır. Yaklaşık 2,5 dönüm ( 2500 m2 ) alan üzerine inşa edilen Mor Kuryakos manastırı, dehlizlerle yeraltına uzanan bir yer altı katıyla birlikte 3 katlı bir yapıdır. Dıştan dikdörtgen planlı, içtende geniş iki kare planlı kapalı bir avlu ve bu avlunun etrafında kemerli payendelerin gerisinde odalar yer almaktadır. Mor Kuryakos Manastırı’nda planlanan yenileme çalışmalarının sonuna gelindi.

MOR KURYAKOS (DERA QİRA) MANASTIRINI KADRAJINA ALDI

Manastırın Süryani Hristiyanlar tarafından geçmiş dönemlerde önemli bir inanç merkezi olarak kullanıldığını belirten fotoğraf sanatçısı Orhan Kartal “10 yıl önce de çekim yapmıştım. Eski ve yeni fotoğraflar arasında çok fark olduğunu, terkedilmiş ve harabe durumda olan manastır yeniden doğmuş ve adete hayat bulmuş, sanatsal fotoğrafların üretileceği bir müze konumuna gelmiş. Burası yüzyıllarca iki farklı dine mensup vatandaşların hoşgörü içinde yaşadığı bir yerleşim birimi olmuş. Hoşgörüyü dile getirmek için semazen kurgusu yaptım. Süryani Hristiyanlarının inanç merkezi olan manastır ve hemen arka tarafında da hoşgörünün nasıl iç içe olduğunu bize gösteren camimiz mevcut, camide okunan ezan manastırdan da duyulmaktadır.  İnsanlığın ortak mirası olan tarihi yapıları koruyup, geleceğe taşımak ülkemizin imajı açısından da büyük önem taşımaktadır. Köylülerimiz de bu yapının restore edilmesinden memnun. Bu tarihi yapının canlandırılmasını sevinçle karşılıyorlar. Batman için Hasankeyf’ten sonra ikinci turizm ve turist rotası haline getirilmeli ve bir an evvel turizme kazandırılması gerekir. Restorasyonda son aşamaya gelinmiş tarihi yapıya uygun restorasyon yapılmış, fotoğrafçılar için adeta bir fotoğraf stüdyosu olmuş emeği geçenlere teşekkür ederim.” Dedi.

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.