‘Kadın cinayetlerinde büyük bir artış var’

İHD öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında Kadın cinayetlerinde büyük artış olduğunu ve son bir ayada 36 kadının katledildiği belirtildi.

‘Kadın cinayetlerinde büyük bir artış var’
Advert
Yayınlama: 08.03.2024
10
A+
A-

İHD Batman şubesi ve Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini İHD şube eş başkanı ve İHD genel başkan yardımcısı Av. Rumeysa Deniz kaya okudu. Deniz açıklamasında “Kadınlar yaşamın her alanında baskıya ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Sokakta şiddete uğruyoruz, evde şiddete uğruyoruz, gözaltında şiddete uğruyoruz, cezaevinde şiddete uğruyoruz ve iş yerlerimizde şiddete uğruyoruz. Coğrafyamızda bir yıl önce yaşanan büyük depremin acıları ve sıkıntıları maalesef kadınlar açısından hala devam ediyor. ^

‘HER ALANINDA BASKIYA VE AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYORLAR’

Barınma hakları tamamen yok edilmiş olan kadınlar büyük bir yoksulluk içinde yaşamaya devam ederken, temel ihtiyaçlarına bile ulaşamıyorlar. Devletin kullandığı şiddet dili, topluma hızla yayılmakta. Bu şiddet dilinin toplumsallaşması sonucunda kadın cinayetlerinde büyük bir artış var. Son bir ayda 36 kadın, erkekler tarafından katledildi, 17 kadın da şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdi. Bu sayılar son derece korkunç olduğu gibi aynı zamanda kadına yönelik şiddetin de büyüklüğünü gösteriyor. Kadınların ifade ve örgütlenme özgürlükleri, büyük baskı altında. Kadın örgütleri maalesef ki yaptıkları sokak gösterilerinde sürekli taciziyle karşılaşıyorlar, işkenceye ve kötü muameleye maruz kalıyorlar. Yine adli ve siyasi nedenle cezaevinde olan kadınlar, çıplak arama dayatmasına, çeşitli işkence ve kötü muamele uygulamalarına maruz kalıyorlar.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.