“İnsan Hakları Anıtı Kayıp Yakınlarının Sembolüdür”

“İnsan Hakları Anıtı Kayıp Yakınlarının Sembolüdür”
Yayınlama: 06.12.2023
62
A+
A-

İHF Batman Şubesi İnsan hakları anıtına yaşanan kazada zarar verilmesine tepki gösterdi. İHD açıklamasında “Batman, şubemiz ve Kayıp Yakınlarının simgesi haline gelen Gülistan Caddesi içerisinde bulunan İnsan Hakları Anıtının, bir kamyonetin çarpması sonucu devrildiği iddiasını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Cumartesi Anneleri ve faili meçhul kayıplarımızla özdeşleşen ve araç trafiğine kapalı olan cadde üzerinde bulunan İnsan Hakları Anıtının, kamyonetin çarpması sonucu devrilmesinin iddia edilmesi akıllarda soru işaretlerine sebep olmuştur. Trafiğe tamamen kapalı olan cadde üzerinde gündüz vakti aracın çarptığı iddiası akıllardaki soru işaretlerini gidermemiş ve olayın bilinçli bir saldırı olabileceği şüphelerine sebebiyet vermiştir.

İnsan Hakları Anıtı, insan haklarına ve adaletin önemine dikkat çekmek amacıyla yapılan bir anıttır. Anıt, Batman Belediyesi tarafından 2007 yılında inşa edilmiştir. Heykel, bir elin içinde dünyayı tutan ve insan haklarını temsil eden sembolleri barındırmaktadır. Bir tarafında Veda Hutbesi diğer tarafında İnsan Hakları Beyannamesi bulunan İnsan Hakları Anıtının yıkılması bizleri derinden üzmüştür.

2009 yılından beri şubemiz ve Kayıp yakınları tarafından İnsan Hakları Anıtı önünde “Kayıplar Bulunsun-Failler Yargılansın”etkinliği gerçekleştirilmektedir. Anıt şubemiz ve Kayıp Yakınları için bir sembol haline gelmiştir.

İnsan Hakları Anıtına yapılan saldırıyı kınıyor, olayın tüm detayları ile araştırılmasını, sorumlular hakkında cezai işlem uygulanmasını, anıtın bir an önce onarılarak eski haline getirilmesine talep ediyor ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.