Ekmen’den Bakan Tekin’e çağrı: ‘İhtiyaç kadar öğretmen ataması yapın’

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı yaparak açıklanan öğretmen atama sayılarının ihtiyaç olduğu kadarıyla revize edilmesi, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi ve mülakatın kaldırılması için Milli Eğitim Bakanı Sn. Yusuf Tekin’e çağrıda bulundu.

Ekmen’den Bakan Tekin’e çağrı: ‘İhtiyaç kadar öğretmen ataması yapın’
Advert
Yayınlama: 08.05.2024
8
A+
A-

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK VE MÜLAKAT UYGULAMALARINA SON VERİN’

En son 8 Mayıs 2023’te yani bir yıl önce 45 bin öğretmen ataması gerçekleştiğini söyleyen Ekmen, bu yüzden kamuoyunda 100 bin civarında öğretmen ataması yapılacağına dair bir beklenti ve talep oluştuğuna dikkat çekti. Ekim 2023’te Sn. Yusuf Tekin’in “68 bin civarında öğretmen ihtiyacımız var” açıklamasına istinaden öğretmen adayları ve aileleri en azında 50 bin öğretmen atanır diye bekliyordu diyen Ekmen, bugün açıklanan 20 binlik rakamı, Sn. Erdoğan açıklamaktan kaçınmış ve bence Sn. Tekin de mahcup bir şekilde ilan etmiştir dedi.

68 bin ihtiyaç varken 20 bin atama yapılacak olması gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır diyen Ekmen, atama sayısı az olunca branş bazında dağılımı da komik olmaktadır dedi. Ekmen, örneğin; ilköğretim matematik için 174, ortaöğretim matematik için 317, fen bilimleri için 305, fizik için 283 kadro tahsis edildiğini ifade etti.

“MALİYE BAKANI SN. MEHMET ŞİMŞEK’E ÇAĞRIDA BULUNUYORUM.”

Basına sızan haberlerde Maliye Bakanı Sn. Şimşek’in çok fazla kontenjan tanımayacağı belirtilmişti diyen Ekmen, Sn. Şimşek Türkiye’nin gerçek anlamda katma değeri yüksek bir ekonomiye kavuşmasının en büyük araçlardan birinin eğitim ve öğretimde atlanacak seviye olduğunun bilincinde olan biri olduğunu ifade ederek kendisine şu sözlerle seslendi: Sayın Bakanım, tasarruf kalemlerine öğretmen atamalarından başlamayınız, çünkü tasarruf yapılacak çok daha ciddi kalemler vardır. Her şeyden önce davetiyeli ihale sisteminin son bulması gerekiyor.Her türlü israf, gösteriş ve yolsuzluğu ve yolsuzluğu içeren adımların kamu tarafından sonlandırılması gerekiyor.İşçi alacaklarıyla, öğretmen maaşları emin olunuz tasarruf sağlayamazsınız.Tam aksine bunlar, ülkenin ekonomisin ibüyütecek çok önemli adımlardır.Bu yüzden 20 bin atama sayısının bu yıl içerisinde yapılacak ek atamalarla minimum 50 bine tamamlanması gerektiğini ifade ediyoruz.

“MÜLAKATLAR, MAĞDURİYETLERE VE HAKSIZLIKLARA SEBEBİYET VERMEKTEDİR”

Milli Eğitim Bakanı Sn. Yusuf Tekin’in bugünkü açıklamasında göze çarpan diğer bir önemli problem de en az 45 dakika sürecek bir mülakat yapılacağını söylemiş olmasıdır diyen Ekmen, bu uygulamanın 15 Temmuz Darbe Kalkışmasından sonra hayatımıza girdiğine ve süreklilik kazandığına dikkat çekti. Bu uygulamanın suiistimal edildiğine dair kamuoyunda birçok örnekle karşılaştık diyen Ekmen, bu yüzden Sn. Ziya Selçuk ve Sn. Mahmut Özer döneminde mülakat puanları sınav başarısına etki etmeyecek şekilde sembolik düzeye çekildiğini ifade etti. Ekmen, buna mukabil seçimden önce mülakatın kalkacağı sözü verilmişken şimdi de %50 etkili olacağının açıklanması çok yanlıştır dedi.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI SN. YUSUF TEKİN’E ÇAĞRIDA BULUNUYORUM.”

Mülakata 60 bin kişinin davet edileceğini ve Türkiye’nin birçok yerinde komisyonlar kurulacağını söyleyen Ekmen, bu komisyonlar arasında standardı sağlamak mümkün olmadığı için büyük mağduriyetlere ve haksızlıklara yol açacağını ifade etti. Adaletsiz bir uygulamaya sebebiyet verilmemesi için Milletvekili Ekmen, Sn. Tekin’e şu sözlerle çağrıda bulundu: Sn. Bakanım, emin olunuz hiçbir mülakatyapılmadan doğrudan yerleştirme yoluyla ortaya çıkacaköğretmen kalitesi mülakat komisyonlarının vereceği karardançok daha kaliteli olacaktır.Çünkü içinde bulunduğumuz ortamda her türlü adam kayırmacılığının, her türlü insanların hayatınındeğişik noktalarında kendilerine dair aldıkları kararların siyasinedenlerle aleyhlerine yorumlandığı bir ortamda bu komisyonların vereceği kararların hakkaniyetli, adil ve eşitlikçi olduğunukimse savunamaz.Bu yüzden, lütfen sınava girecek her biröğrenciyi kendi evladı gibi kabul edin vesadece komisyonlar arasındaki yaklaşım farkının dahi 20bin kişi arasında yaratacağı eşitsizliği göz önünde bulundurun ve bu yaklaşımdan vazgeçin.Hem bu yaklaşımdan vazgeçmekle Sayın Cumhurbaşkanı’nı dasözünü tutmayan ve seçim öncesi vermiş olduğusözü seçimden sonra rafa kaldıran bir siyasetçidurumuna düşmekten de kurtarırsınız.

“İHTİYAÇ KADAR ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILARAK ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASINA SON VERİN.”

“Türk Milli Eğitim sisteminde, üniversitelerde alınan eğitimin yetersiz olduğu düşünülüyorsa, aynışey canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarıiçin de geçeli değil midir?” diye soran Ekmen, “sağlıkçılar için mülakat yapmayıp neden öğretmenler için yapıyorsunuz?” dedi. Öğretmen atama sayısının sınırlı tutulmasıyla bunun yerine ihtiyacın ücretli öğretmenlik uygulamasıyla kapatıldığını belirten Ekmen, böylece öğretmen adayları atanmak yerine hizmet sektörü, hatta asgari ücretin bile altında çalışmak zorunda bırakılıyor dedi. Ekmen, bu uygulamanın çocuklarımızın psikolojisini bozduğunu ve devlete olan güvenini zedelediğini belirterek ihtiyaç kadar öğretmen ataması yapılması çağrısını yineledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.