Ekmen mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı

Ekmen mevsimlik tarım işçilerinin  sorunlarını gündeme taşıdı
Yayınlama: 15.11.2023
88
A+
A-

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü toplantıda söz alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a mevsimlik tarım işçilerinin koşulları ve haklarıyla ilgili tespit ve önerilerde bulundu.

Bu sene mısır, pamuk ve limon gibi ürünlerin yüksek rekolte ve düşük fiyatlar sebebiyle tarlada bahçede kaldığını ifade eden Ekmen, çiftçilerin işçi ücretlerini karşılayamadığını ve mevsimlik işçilerin bu konuda sıkıntı yaşadığını belirtti. Bununla birlikte mevsimlik işçilerin çalışma ve sosyal hayatlarında iyileştirme yapılmasının, özellikle çocuklar için eğitim olanaklarının sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Ekmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’a mevsimlik tarım işçileriyle ilgili 2010 ve 2017’de yayınlanmış iki genelgeyi hatırlattı: “Mevsimlik tarım işçileri ile ilgili olarak Sayın Ömer Dinçer bakanımız Başbakanlık Müsteşarı olduğunda bir çaba gösterdik ve 2010’ya 6 sayılı bir genelge ile 19 maddeden müteşekkil bir şekilde mevsimlik tarım işçilerinin transferi, konaklaması, ücretleri, sağlığı, eğitimi ve daha birçok detayda çok önemli bir genelge yayınlandı. Bu genelge 2017’ye 6 sayısı ile Sayın Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde yine bir Başbakanlık Genelgesi olarak yenilendi, ancak Cumhurbaşkanlığı’na Geçiş Sisteminde biz bu genelgenin izini bulamadık. Bu genelgenin Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun bir şekilde yenilenmiş bir metni varsa sizden ricamız bunun kamuoyuyla ve bizimle paylaşılmasıdır. 2017’ye 6 sayılı genelge 36 maddeden müteşekkildir ve gerçek anlamda dört başı mamur mükemmel bir eylem planı içermektedir. Ancak gelin görünüz ki bu pratikte uygulanamamaktadır. Mevsimlik tarım işçisi göçü veren 22 il ile bu göçü alan 22 il arasında bir koordinasyon ve burada başta eğitim hakkından mahrum kalan çocuklarımız olmak üzere sağlık ve daha birçok konuda fedakarlık yapmak zorunda olan kadınlar başta olmak üzere mevsimlik tarım işçisi ailelerin sorunlarıyla maalesef bu genelgenin gereğine uygun bir şekilde ilgilenilmemektedir.”

VALİLİKLER MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA YAPMALI

Geçtiğimiz sezonda mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı trafik kazalarında 18 kişinin hayatını kaybettiği, 178 kişinin de yaralandığını ifade eden Ekmen, mevsimlik işçilerin bulunduğu yerlerde sık sık adli vakaların da yaşandığını ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtti. Geçmişte yayınlanmış genelgelerin bu sorunların birçoğuna çözüm niteliği taşıdığını savunan Ekmen, bu genelgenin uygulanması ve mevsimlik tarım işçilerinin haklarını iyileştirmek için yeni projeler geliştirilmesi hususunda valiliklerin özel toplantı ve çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.