Dünya genelinde her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, “Cumhuriyetimizin ikinci asrının ilk yıllarında atacağımız dirayetli adımlar, alacağımız etkin kararlarla kadına yönelik şiddet meselesini ülkemizin gündeminden sonsuza dek çıkaracağımıza inanıyorum.” dedi

Dünya genelinde her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor
Advert
Yayınlama: 29.01.2024
2
A+
A-

Bakan Göktaş, 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Veri ve İstatistik İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddettin dünyanın her yerinde endişe verici bir sorun olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütünün 2021’de yayımladığı rapora göre, dünya genelinde her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını aktaran Göktaş, “Kadın haklarına saygı duymak ve şiddeti önlemek sadece bir sorumluluk değil, aynı zamanda bir insanlık görevi. Bugün hala kadına yönelik şiddetle mücadeleyi konuşuyor olmak ve bu gerçeklerle yüzleşmek bir kadın ve bir anne olarak beni derinden yaralıyor. Şahsen yaşadığım kötü bir tecrübe, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda benim için adeta bir dönüm noktası olmuştur.” diye konuştu. 2

“YASAL DÜZENLEMELERİ YAPARAK ÖNEMLİ BİR EŞİĞİ AŞTIK”

Çalışmalarını, bu alanda temel politika önceliklerini ortaya koyan ve yol haritaları olan “Ulusal Eylem Planları” çerçevesinde yürüttüklerini belirten Göktaş, “4’üncü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı kapsamında, yıllık planlarımızı Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık bakanlıkları ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile hazırlıyoruz. Mücadelemizin uzun soluklu olacağı bilinciyle temel kanunlarımızda yasal düzenlemeleri yaparak önemli bir eşiği aştık.” ifadelerini kullandı. Bu sürece özel sektörün katılımını sağlamak amacıyla sendikalar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde protokoller hazırladıklarını dile getiren Göktaş, “81 ilimizde 149 kadın konukevi, 82 ŞÖNİM ve 410 Sosyal Hizmet Merkezi olmak üzere toplam 641 sosyal hizmet kuruluşu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadın konukevlerinde farklı ihtiyaç gruplarına sunulan hizmetlerin kalitesini artırmak amacıyla 15 ilde 17 ihtisaslaşmış kadın konukevi oluşturduk.” bilgisini verdi.

KADES MOBİL UYGULAMASI İLE DESTEK

Şiddet mağdurlarının etkin korunmasına yönelik İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile yürüttükleri elektronik kelepçe uygulamasını ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını anlatan Göktaş, “11 dilde destek veren KADES mobil uygulaması ve ALO 183 Sosyal Destek Hattı ile hizmetlerimizi daha ulaşılabilir hale getirdik. Şiddet uygulayanların tekrar şiddete yönelmesini önlemek amacıyla da iyileştirme ve destek programlarını hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ‘Şiddet Uygulayanlara Yönelik Psikososyal Destek Hizmetlerinin Modellenmesi Projesi’ni hazırlıyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILI, KADINLARIN YÜZYILI OLACAKTIR”

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin, topyekun bir mücadele olduğunu vurgulayan Bakan Göktaş, şunları kaydetti

“Birlikte çalışarak her alanda yapacağımız köklü çalışmalarla bu küresel sorunun çözümünü kolaylaştıracağımıza inanıyorum. Kadına yönelik şiddetle mücadelede birlikte hareket etmek ve farklı alanları aynı hedefe doğru harekete geçirmek önemli. Devletimizin tüm kurumları, akademi dünyası, sivil toplum kuruluşları, medya camiası hep birlikte mücadele ederek bu çağ ve insanlık dışı sorunu çözüme kavuşturacağız. Cumhuriyetimizin ikinci asrının ilk yıllarında atacağımız dirayetli adımlar, alacağımız etkin kararlarla kadına yönelik şiddet meselesini ülkemizin gündeminden sonsuza dek çıkaracağımıza inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın sıkça kullandığı ‘Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacaktır’ ifadesini mücadelemizin vizyonu olarak kabul ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.