Deva Partili Ekmen ‘Yerel seçimlerin kendine özgü havası olur’

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, katıldığı canlı yayın programında 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerini ve gündeme ilişkin konuları değerlendirerek DEVA Partisi’nin bu konudaki görüşlerini açıkladı.

Deva Partili Ekmen ‘Yerel seçimlerin kendine özgü havası olur’
Yayınlama: 08.01.2024
39
A+
A-

Program sunucusunun, niçin sadece 2 partinin adayları tartışılıyor şeklindeki sorusuna;  AK Parti, Cumhur İttifakı’nın en büyük partisi ve son genel seçimlerde hem Meclis çoğunluğunu hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı, CHP ise sona ermiş olsa da hem Millet İttifakı’nın en büyük partisi hem de Meclis’in ana muhalefet partisi ve son yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya gibi büyükşehir belediyelerini kazanmış bir partidir diyen Ekmen; “Seçimle ilgili tartışmaların ilk etapta AK Parti ile CHP arasında dönüyor olmasında yadırganacak bir durum yok.” dedi. Ekmen, adaylar tamamen açıklandıktan sonra tüm parti ve adayların kamuoyu gündemine gireceğini, ifade etti.

“YEREL SEÇİMLERİN KENDİNE ÖZGÜ HAVASI OLUR.”

“Yerel seçimlerin kendine özgü havası olur.” diyen DEVA Partili Ekmen, “bu kendine özgülük içerisinde seçmen kimi zaman kendi ili/ilçesinde farklı tercihlerde bulunur veya yerel seçimler aracılığıyla siyasilere mesaj vermek ister” dedi. Cumhur İttifakı’nın genel seçimleri beka ve terör meseleleri üzerine oturtarak kazandığına dikkat çeken Ekmen; vatandaşın, seçimlerden sonra ekonomik krizin daha da derinleşmesi, özellikle işçi ve memur gibi sabit ücretli kesimlerin enflasyon karşısında can çekişmesi, gibi durumları göz önünde bulundurarak farklı tercihlere yöneleceğini düşündüğünü söyledi. “Yerel seçimler, bizim gibi partilerin kurumsal kimliklerini pekiştirmek ve seçmenle olan bağlarını arzu edilen düzeye çıkarmak için bir fırsattır.” Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmiş olmanın Millet İttifakı bileşenleri için “toksik” bir ortam yarattığını belirten Ekmen, seçimden sonra CHP’de yaşanan lider değişimi ve İyi Parti’deki tartışmaları buna örnek gösterdi. Bu kadar sarsıcı olmasa da diğer dört partinin de kendi içlerinde birtakım muhasebeler yaptığını belirten Ekmen, tartışmaların nerede yanlış yapıldığı ve ne yapılsaydı daha başarılı olunurdu soruları etrafında döndüğünü ifade etti. Her partinin temel gayesinin başarılı olmak olduğunu vurgulayan DEVA Partili Ekmen, yerel seçimlerin partileri için kurumsal kimliklerini pekiştirmek; programı, politik söylemi ve sosyolojisi ile uyumlu seçmenle sadakat bağını kurmak ve güçlendirmek için bir fırsat olduğunu ifade etti.  Geçmişteki yerel seçim tecrübelerine bakıldığında masa başında yapılan matematiksel hesapların sandıktan çıkan sonuçla uyuşmadığını hatırlatan Ekmen, önceki seçimlerde büyük olarak nitelendirilen partilerde aday olma fırsatı bulamayıp diğer partilerden seçime girip kazanmış yüzün üstünde aday örneği olduğuna dikkat çekti. DEVA Partisi’nin bugüne kadar Konya ve Diyarbakır büyükşehir belediye başkan adayları; Gümüşhane, Tunceli, Ardahan ve Bartın gibi il belediye başkan adayları; Diyarbakır, Ankara, Mersin ve İstanbul gibi illerde birçok ilçe belediye başkan adayları dahil olmak üzere 125 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adayını ilan ettiğini hatırlatan Ekmen, Ali Babacan’ın Türkiye geneli ziyaretlerinin sürdüğünü ve adaylarını ilan etmeye devam edeceklerini söyledi. Aday gösterdikleri her yerde iddialı olduklarını ifade eden Ekmen, seçimin sürprizini Deva Partisi yapacaktır dedi.

“SON YEREL SEÇİMLERDE ELDE ETTİĞİ KAZANIMLARI KORUMASI, MUHALEFET AÇISINDAN ÖNEMLİ OLACAKTIR.”

Cumhur İttifakı’nın önceki yerel seçimlerde yaptığı ittifakı tam olarak istenilen sonucu vermediğini hatırlatan Ekmen, yerel seçimlerde oy verme etmenlerinin çok çeşitli olduğunu ve ittifakın bazı yerlerde ters teptiğini Adana, Mersin, Kars, Iğdır örnekleriyle ortaya koydu. Genel seçimlerin ve cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedilmesinden sonra yerel seçimlerin önemsizmiş gibi gösterilemeyeceğini belirten Ekmen, özellikle muhalefetin moral ve motivasyonu açısından son yerel seçimlerde elde ettiği kazanımları korumasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.