‘Çevre Dostu Tesisler Kuracağız’

Vali Ekrem Canalp, Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yapımı devam eden Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunarak, kuracakları yeni sanayi alanlarının çevre dostu, çevreyle ve insan sağlığıyla uyumlu tesisler olacaklarını ifade etti.    

‘Çevre Dostu Tesisler Kuracağız’
Advert
Yayınlama: 03.02.2024
25
A+
A-

Batman Organize Sanayi Bölgesindeki sanayi tesislerinde üretim esnasında ortaya çıkan evsel ve sanayi atık sularında kaynaklanan çevresel problemlerini minimum düzeye indirilmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tesisin inşaatında incelemelerde bulunan Vali Canalp, “Bu tesis,  çevreye olan yaklaşımımızın en güzel örneğidir. Aynı zamanda kuracağımız diğer, sanayi alanları içinde en güzel referansımızdır” dedi.

‘ÇEVREYE DUYARLI OSB YAPACAĞIZ’

Mevcut OSB’nin atıklarının borularla Batman çayına deşarj edildiğini ifade eden Vali Canalp, “Bu tesis tamamlandığında atıklar biyolojik, fiziksel ve kimyasal olmak üzere üç kategoride ayrıştırılacak. Bu tesisin arkasına bir tane de balık havuzu yapacağız. Tesiste çıkan suyun içinde balıkların yaşadığını herkes de görmüş olacak. Batman’a ve Batman çayına hiçbir şekilde zarar vermeyen ve tertemiz suyu çaya deşarj eden OSB olacağız. Tüm vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum; eğer biz mevcut OSB’nin atığını temizleyip, çaya temiz su olarak bırakıyorsak,  bundan sonra kuracağımız sanayi tesislerin Batman çayına zarar verecek hiçbir faaliyete imza atmayız. Kuracağımız her tesis; çevre dostu, çevreyle ve insan sağlığıyla uyumlu olacaklar”  dedi.

PROJENİN MALİYETİ 122 MİLYON LİRA

İnşaatın yüzde 65 dolayında tamamlandığını belirten Vali Canalp, “Hedefimiz bu yılın sonunda buraya faal hale getirmektir. Projenin ihale maliyeti 122 milyon liradır. OSB Başkanlığı Sanayi Bakanlığımızın vermiş olduğu teşvik uygulamaları çerçevesinde borçlanarak devreye girmiştir. Bu borçlanma avantajlı bir borçlanma olmuştur. Çok düşük faizli kredi şeklinde borçlanma olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sanayi Bakanlığımızın bu şekildeki tesislere vermiş olduğu desteğin açık bir göstergesidir” diye konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.