“Bu şehri akılla yönetmeliyiz” 

“Bu şehri akılla yönetmeliyiz” 
Yayınlama: 12.09.2023
99
A+
A-

AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, Batman Çalışan Gazeteciler Derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
TPAO Kristal Park Tesislerinde düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Nasıroğlu, 14 Mayıs Yerel Seçimleriyle birlikte göreve geldikten sonra kentte yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gazeteci Ercan Atay’ın sorusu üzerine bakanlık düzeyindeki temaslarını değerlendiren Nasıroğlu “Ben siyasetten önce de bakanlık düzeyinde görüşmeler yapardım. Ama nereye gidersem, dersimi çalışarak giderim. Bakanların yanına giderken kadro filan değil de bir daha gidebilme açısından görüşmelerimi farklı yapmaya çalışıyorum. Önce bakıyorum sohbet muhabbet iyi ise cebimdeki talepleri iletiyorum. Bu hafta temelini attığımız Onkoloji Servisi, bu görüşmelerin meyvelerinden biridir. Bir şeyi talep edebilmek önemlidir. Projeyle ve çözüm önerileriyle gittiğiniz zaman o görüşmelerin çıktısını mutlaka alabiliyorsunuz” dedi.

“HER SORUN ÇÖZÜLEBİLİR, YETER Kİ O İKLİMİ OLUŞTURALIM”
Kentsel dönüşüm sorununa dikkat çeken Nasıroğlu “Evet kentsel dönüşüme ihtiyacımız var. Türkiye’de deprem diye bir gerçek var. Her sorun çözülebilir Yeter ki o ikilimi oluşturabilelim. Vakit buldukça STK’lara gidiyorum. Sorunu sadece birinin omzuna atmaktansa, hepimizin sorunları çözüme yönelik tartışması sonuç odaklı olur. Ben sonuç odaklı çalışıyorum. Depremden sonra özellikle kentsel dönüşümün şart olduğu daha iyi anlaşıldı. Daha önce çok projeler denemdi, tutmadı. O yüzden sadece konuşmak değil de model üretmemiz lazım. Batman’da kentsel dönüşümü nasıl yapacağız? Önce projemizi hazırlayacağız, sorunların temelini bulacağız. Adamın tapusu arazisi, başkasının adına,
evi başkasının adına. Böyle karmakarışık hatır gönül ilişkisi üzerine alım satım yapılmış bir sürü mal mülk var. Bunların hazırlıklarını yapmamız lazım. Bu şehri akılla yönetmeliyiz. Şirinevler ve Cumhuriyet Mahallelerinde bu hazırlıklar var. ” dedi.
OSB PROJELERİ CİDDİ DEĞİŞİM YAPACAK
Nasıroğlu, öncelikli hedeflerinin işsizlik ve yoksulluğu bitirecek projeler olduğunu belirterek “Seçim meydanına da çıkıp uçuk kaçık şeyler söylemedim. İşsizlik ve yoksulluğu azaltmaya yönelik projelerden bahsettik. Tarım ve sanayide hamleler yapmalıyız. Organize Sanayi Bölgesi Projelerine bu yüzden ağırlık verdik. 4-5 OSB projesine aynı anda başladık. Bu projeler hayata geçirilebilirse Batman ciddi bir değişim yaşayacak” dedi.“BATMAN’I EĞİTİMDE TEKNOLOJİ ÜSSÜ YAPACAĞIZ”

Eğitimdeki klasik düzende kurtulmamız gerektiğini belirten Nasıroğlu “Mesela eğitimdeki klasik düzenden kurtulmamız lazım. Çocukları yarış atı gibi yetiştirmek, kendine güvenmeyen çocuklar yetiştirmek yerine kendine inanan ve çağımızın alanına ilgi gösteren çocuklar yetiştirmek gerekir. O da teknolojidir. Sermayemiz beşeri sermayedir, insan sermayesidir. Çünkü ciddi bir genç nüfusumuz var. Bu gençleri okutup sonra onları işsiz bırakmamız doğru mu? En büyük faktör insan faktörüdür. Yazılımı yapabilen akıllı robotları ve sistemleri kuranlar da insanlardır. Eğer biz yeni nesile bunu inandırabilirsek ve başarılı birkaç proje geliştirebilirsek o zaman çok hızlı kabuk değiştiririz. Teknolojinin üslerinden biri de Batman olur. O potansiyelde bizde var” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.