Batmanı Saran Çekirge istilasını fırsata çevirdi…

Batman’da sıcaklıklar artınca ortaya çıkan sorunlardan biri de çekirgeler oldu. Kent genelinde yoğun bir şekilde görülmeye başlayan çekirgeler nedeniyle vatandaşlar evlerinde bile rahat oturamadıklarını belirtti. Bunu fırsata çeviren uluslararası ödüllü fotoğraf sanatçısı Orhan Kartal fırsata çevirerek fotoğrafladı.

Batmanı Saran Çekirge istilasını fırsata çevirdi…
Yayınlama: 12.06.2024
15
A+
A-

Batman’da yaşanan çekirge istilası yüzünden vatandaşlar zor günler yaşıyor. Batmanlılar kapı ve pencerelerini açamadıklarını ifade ederken, yetkililer mücadelenin hızla sürdüğünü açıkladı. Özellikle tarım alanlarının bulunduğu yerleşim yerlerinde yoğun olarak görülen bu durum, vatandaşların günlük yaşamını olumsuz etkiliyor.

ÇEKİRGE FOTOĞRAFLARINI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

Çekirge istilasının birçok nedeni bulunmaktadır, en önemli nedenlerinden biri olarak ise iklim değişikliği olarak açıklanmaktadır Tarlaları ve bahçeleri istila eden çekirgeler, ekinlere büyük zarar vererek çiftçileri de çaresiz bırakıyor. Mahsullerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan çiftçiler, ciddi ekonomik kayıplarla mücadele ediyor. Bu durum, bölge ekonomisini de olumsuz etkiliyor.

MAKRO ÇEKİM

Batmanlı fotoğraf sanatçısı Orhan Kartal bu durumu fırsata çevirerek evinin balkonunda bulunan çekirgeleri çekerek arşiv oluşturdu ve fotoğraf tekniklerini kullanarak makro çekim yaparak sosyal medyada paylaştı. Kartal “ Her yıl Buğday ve arpa gibi tahılların hasat zamanına denk gelen çekirge istilası, ürünlerin veriminde düşüşe neden olabilir. Mevsimsel şartlardan kaynaklanan ve Çekirge popülâsyonundaki artış tarım alanlarındaki hareketlilikten kaynaklanmaktadır. Kısa sürede doğal ortamlarına doğru göç edeceklerdir. Evimin balkonunda otururken çekirgelerin makro çekimini yaparak arşivime katkıda bulundum” dedi

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.