Batman Kitap Fuarı Ziyaretçilere Kapılarını Açtı

Batman Kitap Fuarı Ziyaretçilere Kapılarını Açtı
Yayınlama: 21.10.2023
32
A+
A-

Batman Valiliği ve Batman Belediyesinin işbirliğiyle bu yıl “OKU! Bu 100 Yıl, Senin…” temasıyla düzenlenen Batman 6. Kitap Fuarı ve Kültür Sanat Festivali; Vali Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp’in katılımı ile ziyaretçilere kapılarını açtı. Kitap fuarını Vali Canalp’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Akparti il başkanı Akif Gür, MHP İl Başkanı Muhammed Arif Çetin, Hüdapar İl Başkanı Davut Şahin, Vali Yardımcılar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci ziyaret etti.

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 29 Ekim’e kadar sürecek olan fuar, edebiyat ve düşünce dünyasından birçok ünlü isimi ağırlayacak.

İsrail’in Gazze saldırısı nedeniyle açılış töreni yapılmayan kitap fuarını ziyaret eden Vali Ekrem Canalp, fuara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Batman’ı büyükşehir yapma konusunda Batmanlılara sözünün olduğunu hatırlatan Vali Canalp, “Batman’ı büyükşehir yapmaya hazırlıyoruz, büyükşehre giden yolun taşlarını teker teker düşüyoruz. Büyükşehre hazırlık yapmak demek; her alanda bütçe bulabilmek demektir. Sosyo Kültür ve Kültür -Sanat işleri de aynı şekilde büyükşehre giden yollardaki taşları döşemenin bir parçasıdır. Altı yıldan beridir, Batman’da kitap fuarı düzenliyoruz. Şu an itibarıyla bizim Batman kitap fuarımız, gelmiş olduğu nokta itibarıyla Türkiye’deki açık alan kitap fuarları içerisindeki en büyük kitap fuarı haline gelmiştir. Geçen yıl 140 olan yayınevi sayımız, bu yıl itibarıyla 160’a ulaşmıştır.

Geçen yıl kitap fuarımızı 300 bin vatandaşımız ziyaret etti, bu yılki hedefimiz 400 bin ziyaretçidir. Geçen yıl kitap fuarı kapsamında 50 etkinlik gerçekleştirdik, bu yıl ise bu kapsamda 100 etkinlik gerçekleştireceğiz. Hediye çeki sayısını iki katına çıkarttık, bu yıl 40 bin evladımıza 50 TL’lik hediye çeklerini dağıtacağız. Ayrıca geçen yıl olmayan kitap kafeyi de bu yıl vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Küçük çocuklarımız için dört adet tiyatro oyunu sergileyeceğiz. Bu yıla kadar hep kitap fuarı olarak düzenledik, bundan sonra “Batman Kitap Fuarı ve Kültür Sanat Festivali” olarak gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yıllarda önümüze koyduğumuz bu hedefi büyüterek ve geleceğe taşıyacağız. Büyükşehir olmaya giden bir aşamayı da Batmanlılarla beraber yaşamanın kıvancını yaşayacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.