Batman Barosu “Dere yatağı 4 can aldı”

Batman Barosu “Dere yatağı 4 can aldı”
Yayınlama: 20.11.2023
77
A+
A-

Önceki gece Batman’da yaşanan sel faciasının ardında olay yerinde araştırma ve incelemelerde bulunan Batman Barosu, felaketin nedeninin dere yatağındaki yapılaşmanın olduğunu açıkladı.

“KENTLERİN YÖNETİMİNDE İNSAN YAŞAMI ÖNCELİKLİ OLMALIDIR!”

Batman Barosu’nun basın ve kamuoyuyla paylaştığı açıklamasında kentlerde insan yaşamının önemine değinildi.  Baro yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “İlimizde 19 Kasım 2023 tarihi gece saatlerinde başlayan ve bu sabah saatlerine kadar devam eden aşırı yağıştan dolayı büyük bir yıkıma neden olan bir sel felaketi meydana gelmiştir. Yaşanan sel felaketinden dolayı kentin genelinde caddeler ve sokaklarda su birikintileri oluşmuş, aralarında Baro hizmet binamızın da bulunduğu birçok binanın bodrum ve giriş katlarını su basmıştır”  denildi.

Batman Barosu yönetimi, ”Sel esas yıkıcı etkisini ise Seyitler Mahallesinde göstermiştir. Can kayıplarının olduğu bilgisinin alınması üzerine, Baro başkanımız Av. Erkan Şenses ile Baro genel sekreterimiz Av. M. Sabih Özer sabah saatlerinde genel durumu ve arama-kurtarma çalışmalarını izlemek amacıyla ilgili mahalleye gitmiştir. Yapılan gözlemlerde dere yatağına gecekondu diye nitelendirilebilecek birçok evin inşa edildiği, esas yıkımın dere yatağına inşa edilen bu evlerde olduğu, ondan fazla evin tamamıyla sel suları ile sürüklenen balçık ve artıklar arasında kaldığı, bazı evlerin ise tamamen yıkıldığı müşahede edilmiştir. Yıkılan evlerden birinde yaşayan üç çocuğumuz ile babaannelerinin ise yaşamlarını yitirdikleri bilgisine ulaşılmıştır. Selin verdiği tahribatın boyutu ve kaç vatandaşımızın bu felaketten etkilendiği henüz tam olarak bilinmemektedir. Hatırlanacağı üzere 2006 yılında da ilimizde büyük bir sel felaketi yaşanmış ve sekizi çocuk olmak üzere 11 vatandaşımız vefat etmişti. Bugün yaşanan sel felaketi, aradan geçen bunca yıla rağmen kentin en temel sorunlarından olan alt yapı eksikliğine dair ciddi bir çalışmanın yapılmadığını ve dere yataklarındaki yapılaşma sorunun çözülmediğini göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.