‘Astım, tedavi edilebilir bir solunum sistemi hastalığıdır’

Özel Batman Medicalpoint Hastanesi Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. öğr. Üyesi Hüseyin Arpağ Astım haftası ile ilgili bilgiler verdi.

‘Astım, tedavi edilebilir bir solunum sistemi hastalığıdır’
Advert
Yayınlama: 06.05.2024
8
A+
A-

Arpağ “Astım; günümüzde sıklığı giderek artan kronik ve tedavi edilebilir bir solunum sistemi hastalığıdır. Hava kirliliği, sigara dumanı, allerjenler,ev tozu akarı, hamam böceği, polenler ve mesleki maruziyete bağlı tetiklenebilen genetik geçiş gösteren  bir hastalıktır.

ASTIM, SOLUNUM YOLU İLE KİŞİDEN KİŞİYE  BULAŞMAZ

Genetik geçiş gösterebilir ailede anne veya babada varsa çocuklarda gelişme olasılığı artmaktadır. Gebelikte içilen sigara ve küçük yaşlarda maruz kalınan sigara dumanı astım gelişme riskini arttırmaktadır. Öksürük ,hırıltılı solunum, nefes darlığı ,göğüste baskı, gece uyandıran öksürük gibi yakınmalara yol açmaktadır. İnhaler dediğimiz solunum yolu ile kullanılan ilaçlarla rahatlıkla tedavi edilmektedir. Tedaviye yanıt vermeyen az sayıda ki hastalarımızda ise aşı tedavileri kullanılmaktadır. Astım günlük yaşantınızı  tedavi olduğunuz takdirde kısıtlamaz ve yaşam kaliteniz eksilmez.

ASTIM, SPOR YAPMANIZA ENGEL DEĞİLDİR

Astım, gebe kalmanıza ve normal veya sezeryan doğum yapmanıza , tedavi olduğunuz takdirde engel değildir. Ambalajlı katkılı ürünler  tüketilmesi astım riskini arttırmaktadır. Katkılı,ambalajlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı ev yemekleri ve katkısız ürünler tercih edilmelidir. Astım hastalığınızı  hangiallerjenin tetiklediği testlerle belirlenebilmektedir. Önemli bir tetikleyicide mesleki maruziyettir.

KÜF VE RUTUBET HASTALIĞINI TETİKLEMEKTEDİR

Astım hastaları allerjisi olmadığı tespit edilirse evcil hayvan(kedi, kuş vb ) besleyebilir. Ancak allerjisi varsa beslememesi gerekmektedir. Sigara, nargile ve  e- sigaradan uzak durulmalı. Tanı ve tedavi göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. Astımdan korkmayın hastalığınızla barışık olun. Erken tanı ve erken tedavi son derece önemlidir.”

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.